Sylwester w regionie

45 imprez plenerowych, a także ponad 65 tysięcy osób przed katowickim Spodkiem, tak Nowy Rok przywitało województwo śląskie. Niestety były też incydenty.

16-latka została postrzelona w nogę w wyniku policyjnej interwencji. Do zdarzenia doszło o 1:00 w nocy w Mysłowicach. Policjanci zauważyli 19-letniego mężczyznę, który spacerował po centrum miasta z siekierą. Jak poinformowała Polskie Radio Katowice Magdalena Wiśniewska ze Śląskiej Policji, mężczyzna był agresywny, w związku z czym funkcjonariusze zmuszeni byli użyć broni. W wyniku tego ucierpiała 16-letnia dziewczyna, która towarzyszyła mężczyźnie.


Według wstępnych informacji 16-latka znajduje się w stanie stabilnym, jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

W jednym z rybnickich bloków mieszkalnych doszło dzisiejszej nocy do pożaru piwnicy. Ogień zaczął się rozprzestrzeniać tuż po północy. Na miejscu zjawiła się straż pożarna, a z budynku ewakuowano 40 osób. Pożar szybko ugaszono, ale do szpitala z objawami podtrucia dymem trafiło dwóch poszkodowanych. Przyczyną pożaru była prawdopodobnie odpalona petarda.

W Katowicach 4 osoby, które odpaliły race świetlne podczas miejskiego Sylwestra i rzuciły je w tłum, zostały zatrzymane przez policję.

— Na szczęście nikomu nic się nie stało — mówi Jacek Pytel, rzecznik katowickiej policji.

Jak dodaje Pytel, policja nie odnotowała więcej poważniejszych incydentów. Noc sylwestrowa w Katowicach pod tym względem minęła spokojnie.

Policjanci z Zabrza poszukiwali w nocy 19-latka z zespołem Aspergera. Młody mężczyzna wyszedł z domu z zapasem tabletek przeciwbólowych. Policjantów zaalarmowała matka zaginionego. Ostatecznie 19-latek został znaleziony na stacji benzynowej, cierpiał na silne bóle brzucha. Został zabrany do szpitala na oddział toksykologii.

Na śląskich drogach podczas sylwestrowej nocy było mniej wypadków niż rok temu. Mimo to, jedna osoba zginęła, złapano również kilkunastu nietrzeźwych kierowców, mówi starszy sierżant Magdalena Wiśniewska ze Śląskiej Policji.


Nad bezpieczeństwem uczestników sylwestrowych zabaw czuwała zwiększona liczba policjantów. Na drogach, oprócz badań trzeźwości, funkcjonariusze prowadzili kontrole prędkości, sprawdzali również sposób przewożenia dzieci, stan techniczny aut, a także czy kierowca i pasażerowie mają zapięte pasy. Policja apeluje do kierowców, by nie prowadzili po spożyciu alkoholu. Warto wcześniej przebadać się alkomatem w najbliższym komisariacie lub odczekać 24 godziny.

Autor: Łukasz Szwej