Nowe mieszkania w Rudzie Śląskiej?

Budowę 44 mieszkań chce rozpocząć w tym roku w Rudzie Śląskiej Regionalne Towarzystwo Budownictwa Społecznego.

Miasto ma w spółce swoje udziały. Inwestycja ma być realizowana w formule mieszkań na wynajem, które docelowo będzie można wykupić na własność. W momencie zawarcia umowy najmu trzeba będzie wpłacić kaucję w wysokości rocznego czynszu oraz udział własny w wysokości połowy ceny mieszkania. Będzie je można wykupić w całości na własność po pięciu latach. Wtedy trzeba będzie zapłacić drugą połowę pierwotnie wyliczonej stawki. Zdaniem rudzkiego magistratu, biorąc pod uwagę stały wzrost cen mieszkań, oferta jest bardzo korzystna. Równocześnie władze Rudy Śląskiej planują budowę mieszkań komunalnych w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.

Przypomnijmy, miasto ma przeznaczyć grunt pod budowę mieszkań, a inwestor prywatny ze swoich środków zrealizować inwestycję i następnie przez okres od 15 do 25 lat eksploatować i zarządzać mieszkaniami. Po tym okresie czasu przekaże je miastu.

W Rudzie Śląskiej kontynuowany jest również rozpoczęty w ubiegłym roku program wspierania budownictwa jednorodzinnego. Osoby, którym w użytkowanie wieczyste oddane zostaną działki pod takie budownictwo, będą mogły wykupić je na własność z 75-procentową bonifikatą, jeżeli w ciągu trzech lat wybudują domy i w nich zamieszkają. W tym roku na ten cel władze miasta przeznaczyły ponad 90 nieruchomości.

Autor: Monika Krasińska