40 tysięcy wiernych zebrało się na Jasnej Górze

fot. Krzysztof Słabikowski

Jasna Góra obchodzi dziś święto Matki Bożej Częstochowskiej. 

Suma pontyfikalna zgromadziła przed szczytem ponad 40 tysięcy wiernych. Przywitał ich ojciec Arnold Chrapkowski - generał Zakonu Paulinów. Sumie pontyfikalnej przewodniczył abp Wojciech Polak - Prymas Polski. 

Nawiązał on do słów Papieża Franciszka, który będąc na Jasnej Górze przypomniał, że Maryja  jako matka rodziny chce nas strzec wszystkich razem. 


 

Abp Wojciech Polak zwrócił uwagę, że używanie wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej do jakiejkolwiek walki jest raniące dla wszystkich. 


 

Po sumie pontyfikalnej ponowiony został Akt Odnowienia Ślubów Jasnogórskich. Święto Matki Bożej Częstochowskiej ściśle związane jest z jasnogórskim obrazem Matki Bożej, który od końca XIV wieku otaczany jest czcią. Ikonę sprowadził do Częstochowy Władysław Opolczyk, książę opolski, syn Bolesława II księcia Opolskiego, z zamku w Bełżcu i umieścił w ufundowanym przez siebie klasztorze, do którego sprowadził z Węgier ojców paulinów. Święto to jeden z najważniejszych odpustów, który co roku gromadzi tysiące wiernych przybywających także w pielgrzymkach pieszych.

Jasna Góra jest głównym ośrodkiem kultu maryjnego w Polsce.

Autor: Krzysztof Słabikowski/ds