Mniej śmieci na wysypisko

fot. Ryszard Stotko

Zmniejszy się ilość śmieci trafiających bezpośrednio na gliwickie wysypisko. Więcej odpadów komunalnych będzie też dokładnie segregowanych i poddawanych recyclingowi.

Wszystko za sprawą nowoczesnej instalacji do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów, która powstanie na terenie miejskiego wysypiska przy ul. Rybnickiej. Zadanie realizuje Śląskie Centrum Recyclingu – spółka utworzona z inicjatywy Miasta Gliwice i firmy Remondis (49% udziałów ma miejska spółka Przedsiębiorstwo Składowania i Utylizacji Odpadów, a 51% REMONDIS Gliwice).

Dziś na placu budowy wbito symbolicznie pierwsze łopaty.

— To kolejna inwestycja podejmowana przy udziale miejskiej spółki i to w dobrym momencie. Właśnie teraz w Polsce wiele się zmienia w dziedzinie przetwarzania odpadów, mamy za sobą pierwsze doświadczenia, jest nowa ustawa, która będzie nowelizowana. Znamy więc warunki, w których ta instalacja będzie funkcjonowała, można dobrze przeprowadzić tę inwestycję. To przedsięwzięcie sporych rozmiarów i myślę, że jest dostosowane do potrzeb mieszkańców naszego miasta — mówił Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic.

Dzięki tak nowoczesnej instalacji, która tutaj powstanie, Gliwice będą jednym z miast-liderów zmian, jeśli chodzi o gospodarkę odpadami w Polsce.

Autor: Agnieszka Tatarczyk