Spotkanie z Edwardem Inglotem

fot. Ryszard Stotko

Edward Inglot rzadko bierze udział w życiu artystycznym, niechętnie wystawia swoje prace. Swoją twórczość traktuje jako coś bardzo osobistego i intymnego.

Artysta urodził się w 1941 r w łemkowskiej wiosce na Podkarpaciu – w Krasnej. Tam dorastał, a przygodę z malarstwem rozpoczął w Zamościu w Liceum sztuk Plastycznych, potem były studia w Krakowie, skąd w końcu trafił na Śląsk. Jego sztuka, jak piszą krytycy, to połączenie tradycji ludowych i biblijnych, które przejawiają się w powtarzających symbolach. Nie ma jednak w jego pracach bezpośrednich odwołań do folkloru, ani nie jest to też malarstwo sakralne.

Anna Musialik rozmawia Edwardem Inglotem o sztuce, którą artysta dzieli się z innymi jak chlebem.Zaproszenia, recenzje, reportaże i wywiady z artystami znajdą Państwo w codziennym programie Radia Katowice "Więcej Kultury Proszę!".

O sztuce rozmawiamy w studiu i w plenerze. Program rozpoczyna "Moc Kultury na bis" Ewy Niewiadomskiej, znajdą tu Państwo również znakomite recenzje książek Macieja Szczawińskiego pod wspólnym tytułem "Skacząc po Półkach", "Salon Słowa" Agnieszki Strzemińskiej i "Czytankę Kanarka Franka", w której wybitny aktor Mirosław Neinert prezentuje codziennie nową, zabawną i zmuszającą do refleksji myśl.