Radio Katowice
Radio Katowice / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Ekonomista prof. Robert Tomanek: CPK w zrewidowanej formie to krok w dobrą stronę
21.03.2025
07:20:00

Mateusz Franczyk/Radio Katowice

Były wiceminister rozwoju, były rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach i ekonomista prof. Robert Tomanek uważa, że CPK w zrewidowanej formie to "krok w dobrą stronę". — Kompromis, który tak czy inaczej będzie miał przeciwników — stwierdza gość Radia Katowice i wskazuje na potrzebę prawidłowego prowadzenia dialogu społecznego z mieszkańcami.

Mimo że prof. Tomanek akceptuje plany dotyczące CPK z zmniejszonej formie, to przyznaje że nie jest specjalnym entuzjastą. – W państwie mamy bardzo wiele spraw do załatwienia i jest pytanie, czy to jest absolutny priorytet – zastanawia się ekonomista w rozmowie z Marcinem Zasadą.

Gość Radia Katowice został zapytany, czy plany zaprezentowane kilka dni temu przez wiceministra infrastruktury Piotra Malepszaka dotyczące przebiegu kolei dużych prędkości przez Śląsk do granicy z Czechami, zwłaszcza na fragmencie mikołowsko–palowickim, to kompromisowy wariant i postęp w drodze do kompromisu. Fragment Mikołów–Palowice był powodem protestów mieszkańców.

Z tego co czytam, to tak. Jest to postęp, jest to kompromis. Kompromis, który tak czy inaczej będzie miał przeciwników. Znajdujemy się w obszarze gęstej zabudowy, a z drugiej strony potrzebujemy dobrego i szybkiego połączenia z południem Europy i poprawy obsługi ruchu regionalnego – zauważa prof. Robert Tomanek. Jak dodaje, zmniejszenie prędkości na tej linii oznacza, że będzie mogła ona służyć również obsłudze ruchu regionalnego. — Chociaż niewątpliwie będą pewne problemy w tzw. ułożeniu slotów. Inne są wymagania pociągów, które pojadą w kierunku Pragi czy dalej na południe Europy, a inne wymagania pociągu do Jastrzębia — mówi ekonomista i były wiceminister rozwoju.

Marcin Zasada zapytał piątkowego gościa Radia Katowice czy da się dziś stworzyć większe inwestycje bez narażania się na gigantyczny protest społeczny. — Myślę, że to jest kwestia przygotowania się do rozmów z ludźmi — ocenia prof. Tomanek. Wskazał, że w przypadku CPK obowiązywała zasada "najpierw odpalamy bombę atomową, a potem zaczynamy myśleć co się stało".

Najpierw rzucono hasło "tniemy Mikołów na pół i puszczamy linię 300 km/h. To spowodowało ogromny opór, konsolidację grup, a w tych grupach oporu społecznego znajdują się takie osoby, które nie przyjmują argumentów. Z nimi jest później bardzo trudno rozmawiać. Do takich przedsięwzięć trzeba się przygotowywać i uwzględniać, że w każdym przypadku trzeba rozmawiać z ludźmi — mówi były wiceminister rozwoju.

Prof. Robert Tomanek uważa, że problem leży przede wszystkim po stronie decydentów.

Powinni przygotować się do rozmów i liczyć się z tym, że będzie opór. Przez lata funkcjonował taki model negocjacji, że my urzędnicy i inwestorzy wiemy lepiej, bo mamy wiedzę techniczną i musimy przeprowadzić konsultacje. Ktoś był przeciw, komuś się coś nie podobało, były konsultacje i jedziemy dalej. Te czasy się skończyły — ocenia gość Radia Katowice.

Co zrobić z terenem po Izerze? "Las jest wycięty, pracujący tam ludzie mają kompetencje"

Prof. Robert Tomanek skomentował w Radiu Katowice upadek projektu polskich samochodów elektrycznych Izera. – Jestem sceptyczny wobec inwestycji dużych, realizowanych za publiczne pieniądze. Akurat w przypadku Izery sceptycyzm brał się stąd, że chodziło o budowę fabryki od podstaw przez państwo – mówi ekonomista.

Wpisano to u nas w KPO, ale te środki nie były takie, żeby tę fabrykę wybudować od podstaw z własnym wsadem badawczym. Ta inwestycja budziła wątpliwości przynajmniej od kilku lat i ona się teraz wywraca. Las jest wycięty, pracujący tam ludzie mają kompetencje i trzeba byłoby to wykorzystać, ale nie na chybił trafił — ocenia prof. Robert Tomanek.

Gość Radia Katowice jako przykład podaje przemysł obronny. – To jest dobry kierunek, tylko musimy to wmontować w strategię rozwoju przemysłu obronnego. Tu jest właśnie rola rządu. Rząd wyznacza kierunki, publikuje dokumenty typu polityki publiczne i w ten sposób ogranicza pewne ryzyka. Tego tu brakuje. Co my chcemy? Bo mówimy o budowie przemysłu, o obronie, to są wszystko hasła. A trzeba przejść do poziomu konkretów – uważa ekonomista.

Jako szansę na uratowanie przemysłu na Śląsku wskazuje się w trwającej kampanii wyborczej przemysł zbrojeniowy. Profesor Tomanek przyznaje, że "może jest i ku temu potencjał".

Dawno temu, za słusznie minionych czasów, fabryki zazwyczaj miały programy przestawiania się na produkcję wojskową. Ewentualnie prowadziły taką produkcję. Mieliśmy też doświadczenia na Śląsku. Brakuje podejścia systemowego i długofalowego, bo wiemy że musimy mieć własny przemysł obronny. Wiemy czego nam brakuje. Mało tego, mamy nawet pieniądze — zauważa gość Radia Katowice.

Profesor Robert Tomanek wskazuje przykład z Niemiec.

Fabryka Volkswagena. Rozważa się jej sprzedaż koncernowi zbrojeniowemu i przekształcenie w fabrykę – jak to obrazowo w mediach pisano – która produkowała samochody, a może produkować czołgi. Nie jestem inżynierem i specjalistą, ale patrzę na finanse. Czołg kosztuje ok. 9–15 mln złotych. Nowoczesny tramwaj to porównywalny koszt, podobny wysiłek produkcyjny. Czołg też jest pojazdem, oczywiście opancerzonym i uzbrojonym, ale przecież mamy doświadczenia w budowie czołgów. To tak na marginesie, bo nie wiem czy akurat w strategii obronnej czołgi byłyby najważniejsze, dlatego że mówi się o potężnych brakach amunicji. I to jest na dziś temat — mówi prof. Tomanek.

Ekonomista dodaje, że strategia rozwoju przemysłu obronnego jest pilnie potrzebna. Podkreśla, że ważne jest podjęcie uporządkowanych działań, które będą kontynuowane przez kolejne rządy.

To jest absolutna tragedia, że jest rząd albo minister, którego później się odwołuje i jest to szyte na okresy od roku do czterech lat. Tak nie powinno się prowadzić polityki strategicznej — mówi gość Radia Katowice.




Radio Katowice / Audycje / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
 
 
 07:40
 

Zawsze jesteśmy w centrum wydarzeń. Dyskutujemy o problemach ważnych dla kraju i regionu. Zadajemy trudne pytania, zmierzamy do sedna sprawy. Wykładamy kawę na ławę.

Zobacz także Gość Radia Katowice – rozmowa dnia

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 580, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA          profesjonalne usługi informatyczne