Górnicy organizują referendum

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej pracownicy będą się wypowiadać na temat odwołania zarządu spółki. Decyzję o zorganizowaniu referendum podjęła Wspólna Reprezentacja Związków Zawodowych działających w JSW.

Zdaniem związkowców, zarząd firmy wysunął propozycje odebrania pracownikom części istotnych składników płac, a także wprowadzenia sześciodniowego czasu pracy w kopalni Krupiński w Suszcu. Głosowanie rozpocznie się jutro na porannej zmianie, a zakończy w czwartek. Referendum będzie miało charakter sondażowy.

— Ale opinia pracowników będzie dla nas wiążąca, jeśli chodzi o dalsze działania — wyjaśnia Roman Brudziński, wiceprzewodniczący Solidarności w JSW.

W sprawie fatalnej sytuacji w górnictwie pisze także do premier Ewy Kopacz związek zawodowy górników. "Dialog, który zapoczątkował był premier Donald Tusk umarł wraz z jego wyjazdem do Brukseli. Nie ma konsultacji ze stroną społeczną. Menedżerowie jednostronnie podejmują decyzje. Sytuacja w branży węglowej zaostrza się", czytamy w piśmie działaczy.

Autor: Łukasz Kałuża