Rocznica tragedii w kopalni Wesoła

W Mysłowicach odbędą się dziś obchody upamiętniające ofiary katastrofy, do jakiej doszło w ubiegłym roku na kopalni Mysłowice–Wesoła.

O 16:00 odprawiona zostanie msza święta w intencji zmarłych i poszkodowanych górników, która zostanie odprawiona w kościele pw. Matki Boskiej Fatimskiej.

— Godzinę później krótka uroczystość odbędzie się przed kopalnią — powiedział prezes Katowickiego Holdingu Węglowego, Zygmunt Łukaszczyk.


Powołana przez szefa Wyższego Urzędu Górniczego komisja ustaliła, że do katastrofy nie musiało dojść. Po przeanalizowaniu dokumentów i przesłuchaniu świadków członkowie komisji stwierdzili szereg nieprawidłowości, do jakich dochodziło w kopalni. W sumie Wyższy Urząd Górniczy przedstawił 26 osobom zarzuty zaniedbań, które bezpośrednio przyczyniły się do tej tragedii. Wszyscy są to pracownicy dozoru. Jak powiedział Łukaszczyk, w stosunku do tych osób wyciągane są konsekwencje.


Do katastrofy na kopalni doszło na początku października ubiegłego roku. W wyniku zapalenia metanu w mysłowickiej kopalni 5 górników zmarło, a 25 zostało rannych.

Autor: Monika Krasińska